Články
Příspěvky
Výcvik hraničářských pluků
21. 1. 2022
Základními prameny pro vznik této informace byla směrnice Sm-212 – výcvik hraničářských pluků, MNO č. j. 16.511-pres. 13 odd., 1938 a předpis P-I-4 – Cvičební řád pro pevnostní jednotky – návrh, MNO č. j. 17064, dův. hl. št./ŘOP, 1938.
Výsadek Komenský
21. 1. 2022
Na moravské území zabrané v říjnu 1938 do Německé říše byl v lednu 1945 vysazen desant Komenský, který byl za aktivní podpory místního německého obyvatelstva obklíčen a likvidován.
Germanizace protektorátu a Bund Deutscher Osten
20. 1. 2022
Motto: „Češi budou vyvezeni na Sibiř nebo na Volyň. Musí pryč ze střední Evropy. Pokud tu ještě jsou, budou vždy ohniskem husitsko-bolševické zkázy“.
Hitler Rauschniggovi 1940
Ing. Karel Hladeček, bojovník proti nacismu
18. 1. 2022
Text připomínající jednoho z hrdinů našeho odboje za druhé světové války a fotografie nám poslala Mgr. Helena Novotná, místopředsedkyně Klubu vojenské historie Pevnost Mikulov.
Před 88 lety spatřil světlo světa první zákon o gestapu
24. 11. 2021
Samotný název budil i u nevinných lidí nejdříve v Německu, poté i ve všech okupovaných zemích, které byly po obsazení podrobeny bezuzdnému nacistickému teroru neštítícího se nepředstavitelného vraždění a při výsleších mučení, při kterém bledla závistí i svatá inkvizice, nepředstavitelnou hrůzu. Přesto začátky jeho činnosti byly po převzetí moci nacisty upozaděny divokým pouličním terorem jejich souputníků z řad tzv. pomocné policie tvořené pouličními rváči z řad SA. V protikladu živelnosti gestapo postupovalo systematicky a organizovaně, vedeno aspoň zpočátku zkušenými specialisty velmi často s právnickým vzděláním. Původně vzniklo na popud druhého nejmocnějšího muže po Hitlerovi Hermanna Göringa, jenž dne 26. dubna 1933 podepsal první zákon o gestapu, který obsahoval pouhé čtyři paragrafy.
Protektorát Čechy a Morava
22. 11. 2021
V období okupace Čech a Moravy nacistickým Německem (1939–1945) byly české země prohlášeny za součást Velkoněmecké říše jako tak zvaný protektorát Čechy a Morava.
Josef Minář – jedna z mnoha obětí roku 1938
9. 11. 2021
Jméno Josefa Mináře jsem zaregistroval bezděčně při náhodné návštěvě hřbitova ve Vítějevsi zhruba před 60 lety. V té době jsem tam chodil do školy jako přespolní žák. Po jejím ukončení se moje zájmy na čas vydaly jiným směrem. Několikrát jsme se s mým učitelem k této osobnosti vrátili. Ale znáte to. Pořád je na to ještě čas. A najednou pan učitel zemřel a nit se přetrhla.
Přehled poboček koncentračních táborů na území Čech a Moravy v letech druhé světové války
3. 11. 2021
Koncentrační tábory (Konzentrationslager, KL) byly zřizovány SA od roku 1933 k výkonu „ochranné vazby“. V roce 1934 po likvidaci vedení SA byly koncentrační tábory postupně převzaty do správy SS – za vzorový tábor pro zřizování dalších bylo zvoleno Dachau. Původně měly sloužit „převýchově“, během války byly intervenované osoby využívány na nucené práce, a proto bylo zřízeno mnoho pobočných táborů (detašovaných mimotáborových pracovišť). Jakýmsi hospodářským generálním ředitelstvím SS byl Hlavní úřad hospodářství a správy SS (SS-Wirtschaftsverwaltungshauptamt, WVHA), který vznikl 1. 2. 1942. Mnohé pobočné koncentrační tábory existovaly na území Čech a Moravy. Jejich přehled nemusí být úplný. Přivítáme každou doplňující informaci.
Vzpomínka na slováckého synka Jana Černého
30. 10. 2021
Vzpomínat na něj dnes jako nežijícího, vyvolává rozpaky. Cítíme a víme, jak je to málo. Obětoval přece svůj život proto, abychom my mohli žít. A protože nevím jak začít, použiji jako motto jeden z motáků Julia Fučíka: „Vězení slováckého synka Janka Černého nezlomilo, ani nezměnilo. Svižný, veselý, vždy statečný hoch z jižní Moravy, z moravského Slovácka. Vždy ukazoval perspektivu jiným. Samotnému mu zbývala jenom perspektiva smrti…“
Co je poplašná zpráva?
25. 10. 2021
Poplašná zpráva je pravdivé tvrzení, které dnes za poplašnou zprávu příslušný úřad prohlásí, a které se zanedlouho jako pravda projeví.