Články
Příspěvky
13. pěší pluk v boji proti fašismu
24. 10. 2021
V září 1938 stála československá armáda na hranicích připravena odrazit útok nepřítele. Jeden z pluků se zapsal do naší historie ojedinělou akcí v říjnu 1938.
Víte, to byla válka…
6. 10. 2021
Cílem mé práce nebylo komplexní zpracování válečné cesty partyzána plukovníka Stanislava Koláře a jeho rodiny. Zařazením citací zejména z Pamětní knihy města Letovice mi šlo o to, abych podal pohled na tři prameny a zároveň na stejné události, které zachycují odyseu válečných událostí na Letovicku a Boskovicku v letech 1939–1945. Zachycené kontury prolínajících se příběhů z písemných pramenů v konfrontaci s verbálním vyprávěním válečného veterána tak ukazují i na rozdíl interpretací na konkrétní situaci v různých pramenech nového pohledu na poznání války v jejím děsivém důsledku.
Důsledky Mnichova na Svitavsku
6. 10. 2021
Konečná úprava hranic mezi pomnichovskou druhou republikou a Německou říší byla realizována 24. listopadu 1938. Rozhodovalo se při tom z úplně jiných hledisek, než byly zakotveny v tzv. mnichovské dohodě. Jako příklad uvedu události na území dnešního okresu Svitavy.
Osvobození KT Ravensbrück, místa utrpení lidických žen
6. 10. 2021
Nacistická zvůle a teror provázely krátkou, ale hrůznou dobu existence nacistického režimu. Barbarství byly vystaveny prakticky všechny národy a etnické skupiny v Evropě. Koncentrační tábory, jak už mnohokrát bylo napsáno, byly efektním a účinným nástrojem, jimiž bylo po celý čas realizováno.