Tábor u Rozstání, okres Svitavy
Ke konci okupace zde žila jenom jedna rodina české národnosti a šest rodin smíšeného manželství. Ostatní obyvatelé byli vesměs německé národnosti.
Na místě dnešní chatové zástavby byl roku 1939 zřízen dřevěný barákový tábor pro dělníky (později je vystřídali němečtí židé), kteří pracovali na stavbě dálnice Vratislav–Vídeň. Po zastavení práce na stavbě dálnice roku 1942 tábor sloužil k léčení nemocných východních dělníků a k porodům polských a sovětských žen, nasazených na práci na severní Moravě. Po přemístění porodní části tábora do Dětřichova u Moravské Třebové v létě 1943 zde zůstali jen nemocní a starší lidé, začaly sem přicházet i rodiny odvlečené z okupovaných východních území. V letech 1942–1945 v táboře zemřelo 59 osob, dvě osoby byly popraveny. Všichni jsou pohřbeni v Městečku Trnávce.
Tyto informace se lze dočíst na informační tabuli, která byla zabudována z podnětu Petra Tinkla ml., člena moravskotřebovského pobočného spolku ČSPB. Konstrukci na informační tabuli zhotovil jeho otec Petr Tinkl (na snímku). Iniciativu svých občanů podpořila finančně obec Rozstání, která uhradila zhotovení informační tabule. Historie tohoto místa je tak připomínána především cyklistům, kteří zde často zastavují.
Tabule se nachází na pravé straně komunikace vedoucí do obce Malíkov, za odbočkou k první chatě, v chatové kolonii, která patří do k. ú. Rozstání. Je to ve vzdálenosti 400 m od hlavní silnice z Rozstání směr Městečko Trnávka.
Jitka Gruntová
Foto Petr Tinkl ml.