Přepad českých obcí v říjnu 1938
Předseda spolku Josef Odehnal
Místopředseda spolku JUDr. Zdeněk Dostál
Po podepsání mnichovské dohody začalo Německo v prvních říjnových dnech obsazovat pohraniční území Československa. Nacisté usilovali také o připojení české obce Moravská Chrastová k Německu. Snaha o „osvobození“ Moravské Chrastové trvala celý měsíc, protože to záviselo na úřadech v Berlíně. Posledním impulzem k ozbrojenému přepadu byl telegram z 24. října 1938 – ten uváděl, že podle rozhodnutí hraniční komise se mohou Moravská Chrastová, Chrastová Lhota, Půlpecen a Ráčkova továrna (na Rozhraní) obsadit. Útok prováděli vojensky organizovaní příslušníci freikorpsu ze Svitav a okolí, takže jejich zmobilizování nevyžadovalo mnoho času. Určitou organizační úlohu sehrála jednotka pořádkové policie, která byla v tu dobu dislokována ve Svitavách. Přepad byl uskutečněn nedělní noci 30. října 1938 ozbrojenými ordnery s příslušníky SA, SS a německou policií, přičemž hlavní síly směřovaly středem přímo do centra Moravské Chrastové. Zatímco vyčlenění ordneři za pomoci místních německých obyvatel včetně žen zatýkali a odvlékali Čechy do zajetí a vykrádali jejich domy, postupovaly oddíly nacistů dále ve směru na Chrastovou Lhotu a Rozhraní, kde zajali příslušníky 3. praporu 13. pěšího pluku, odvlekli je do Svitav a odtud do Moravské Třebové. Uloupené zbraně útočníci rovněž odvezli do Moravské Třebové. Další útok vedla německá přepadová skupina do Rozhraní, kde sídlila část 11. roty 13. pěšího pluku i s velitelem 11. roty štábním kapitánem pěchoty Rudolfem Krčmářem. Tomu se podařilo uniknout a dostat se ke své jednotce ubytované v sokolovně v Rozhraní, kde nařídil vyhlásit poplach a přípravu k vytlačení útočníků. Na pomoc byl z Boskovic povolán četnický pohotovostní oddíl vedený nadporučíkem četnictva Noskem a vojáci 13. pěšího pluku s velitelem plukovníkem Karlem Čejkou.
Němci byli překvapeni protiútokem a vůbec neočekávali, že se jim někdo odváží odpovědět stejným dílem – na střelbu střelbou. Boj o Moravskou Chrastovou skončil před polednem 31. října.
Českoslovenští vojáci splnili svoji povinnost a vraceli se do kasáren v Boskovicích. Zranění byli převezeni do sborové nemocnice v Brně – byli to poručík Bohuslav Nedbal, desátník aspirant Jan Poles, vojín Pavel Bartoš, vojín Tomáš Morávek, vojín Karel Pazdera, vojín Václav Rosenkranc, vojín Antonín Suchý a vojín Alois Žatka. Svému zranění později podlehli Tomáš Morávek a Alois Žatka. Přímo na bojišti padli při osvobozování okupovaného československého území svobodník Antonín Černý a vojín Bedřich Stuchlík; jejich tělesné pozůstatky byly převezeny do Letovic. V roce 1947 byl čtyřem padlým československým vojákům odhalen v místě bojů památník a roku 2003 byli oceněni vojenským vyznamenáním in memoriam. Při bojích 31. října 1938 zahynul také místní občan Antonín Šoščák, který byl zasažen náhodným výstřelem.
(Další informace zde v rubrice Historie, s. 5, článek Bedřicha Škraňky 13. pěší pluk v boji proti fašismu; podrobněji kniha Gruntová, Jitka a František Vašek, Boj o hranici. Moravská Chrastová 1938. Praha: Naše vojsko 2018.)
PaedDr. Jitka Gruntová
My vlasti život dali a vy? (Foto Bedřich Škraňka)