Rodina Anny Weislové
Anna se narodila 1. ledna 1906 v Benešově do rodiny Alfreda Taussiga a Růženy roz. Porgesové jako druhá ze čtyř dětí. Měla staršího bratra Josefa (1904–1942), mladší sestru Marii (1910–1975) a nejmladšího bratra Otakara/Ottu (1918–1945). Anna vyrůstala v Benešově, kde její otec vlastnil spolu s Josefem Porgesem obchod s textilem ATAS (zkratka Alfred Taussig a spol.). Tento dům se nachází na Masarykově náměstí na rohu s ulicí Na Karlově. V domě je stále obchod s touto značkou.
Anina matka Růžena zemřela v roce 1928 a otec v roce 1938, oba dva jsou pohřbeni na novém benešovském židovském hřbitově.
V roce 1930 se Anna provdala v Praze za úředníka Rudolfa Weisla (nar. 8. dubna 1893 v Klatovech). V témže roce se novomanželům narodilo jejich jediné dítě, dcera Ruth − 7. září 1930. Manželé Weislovi žili nejdříve v Bubenči, pak ve Vršovicích v Tolstého ul. čp. 1062 a nakonec v Praze na Vinohradech v dnešní Boleslavské ul. čp. 12.
Odtud byla rodina Weislových v lednu 1942 deportována transportem V do Terezína. V Terezíně byli vězněni do 1. září téhož roku, kdy byli odvlečeni transportem Be do městečka Raasiku v dnešním Estonsku.
Více o tomto transportu se dozvíme z textu k výstavě „Od té doby věřím na osud…“ z roku 2005: „Transport ,Beʼ, jehož původní cílovou stanicí údajně měla být rovněž Riga, byl pro ,přeplněnostʼ rižského ghetta poslán dál do Estonska, kde zastavil na malém nádraží Raasiku. Ještě na nádraží proběhla selekce a většina lidí byla přistavenými autobusy odvezena. Na písčité planině zvané Kalevi Liiva byli všichni ,nepráceschopníʼ muži, ženy i děti přinuceni se svléknout a odevzdat všechny cennosti. Poté byli zastřeleni do předem vykopaných hromadných hrobů. Válku přežila jen malá skupinka žen…“
Takto tragicky byl ukončen život Anny Weislové a její rodiny. Z jejích sourozenců přežila válku pouze sestra Marie, která žila v tzv. smíšeném manželství. Annin bratr Josef zemřel s manželkou Zdenou v KT Maly Trostinec v dnešním Bělorusku a mladší bratr Ota pak v roce 1945 těsně po osvobození, pravděpodobně v KT Kaufering v Německu.
Od roku 2013 připomínají Annu, Rudolfa a Ruth pamětní kameny, tzv. Stolpersteiny v Boleslavské ul. čp. 12 na Vinohradech.
Čest jejich památce.
Zdroje:
https://www.jewishmuseum.cz/program-a.../vystavy/archiv/61/
Soukromý archiv rodiny Shahak a Martínkovy.
Připravil: Petr Šraier
Anna Weislová s manželem Rudolfem a dcerou Rút, 30. léta
Kalevi-Liiva, masový hrob, kde jsou ostatky rodiny Weislových